Evolution of Bodybuilding

2017 IFBB DIAMOND CUP – MALTA – Official Competitors list

IFBB DIAMOND CUP MALTA 15-16 APRIL, 2017 - Running Order Events

2017 IFBB DIAMOND CUP – MALTA – APRIL 15-16, 2017

LIST OF NOMINATED COMPETITORS AND OFFICIALS

List of nominated athletes…Kindly note that this is a provisional list as submitted by the National Federations…Classes might/will change after Registration/Weigh-In

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS OPEN

  1. Helga Vázsonyi Hungary

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM

  1. Andry Kouloumbri Cyprus
  2. Andrea Papp Hungary
  3. Judit Béres Hungary
  4. Daniela Falzaroni Italy
  5. Marta Emodi Italy
  6. Sara Caprioli Italy
  7. Cinzia Bignotti Italy
  8. Sabrina Santamaria Italy
  9. Sabrina Micallef Malta
  10. Maria Solawa Poland
  11. Katarzyna Dmochewicz Poland
  12. Oksana Zaikovskaia Russia
  13. Caroline Aspenskog Sweden

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 163 CM

  1. Dora Adanić Croatia
  2. Ivana Šušković-Mihiček Croatia
  3. Karina Gavrikova Hungary
  4. Hannir Trivella Italy
  5. Federica Tornesii Italy
  6. Luana Carparelli Italy
  7. Angie Vella Malta
  8. Edyta Tamilewska Poland
  9. Yulia Len Russia
  10. Anastasiia Samoilenko Russia
  11. Miriam Navarro Spain
  12. Livia Melo United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM

  1. Christina Panayiotou Cyprus
  2. Ágnes Urbán Hungary
  3. Samantha Pinna Italy
  4. Laura Randon Italy
  5. Galia Iordanova Italy
  6. Federica Gobbetti Italy
  7. Aurelia Bissoli Italy
  8. Krystle Tonna Malta
  9. Nikita Ramona Netherlands
  10. Shirley van den Bos Netherlands
  11. Ewa Gulik Poland
  12. Mayya Leonenko Russia
  13. Jenny Wallin Sweden

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM

  1. Sybille Gassner Austria
  2. Helga Vázsonyi Hungary
  3. Matilde Biagini Italy
  4. Dayami Zamora Italy
  5. Kristina Narbutaitytė Lithuania
  6. Rita Milinovič Lithuania
  7. Ewelina Szala Poland
  8. Anita Szymczak Poland
  9. Zaneta Szlezak Poland
  10. Iuliia Drachkova Russia
  11. Evita Breide Spain
  12. Tayri Rodríguez Spain
  13. Eva María Navarro Spain
  14. Esther García Spain
  15. Elizabeth Richardson United Kingdom

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM

  1. Alona Katsy Cyprus
  2. Maria Hadjinicola Cyprus
  3. Veronika Zemanová Czechia
  4. Marina Krause Germany
  5. Francesca Bufalini Italy
  6. Magdalena Koral Poland
  7. Mariia Morozova Russia
  8. Nicole Hättenschwiler Switzerland

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM

  1. Eva Havelková Czechia
  2. Helga Stibi Hungary
  3. Laura Florindi Italy
  4. Alessia Facchin Italy
  5. Ivanda Andriksone Latvia
  6. Kristine Indrica Latvia
  7. Diana Stankejeva Lithuania
  8. Daria Józefczak Poland
  9. Alevtina Suvorova Russia

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS OPEN

  1. Dzina Stralkova Belarus
  2. Judit Béres Hungary
  3. Anja Jaglinska Italy
  4. Sabrina Micallef Malta
  5. Kim Zahra Malta
  6. Janet Zammit Malta
  7. Katarzyna Dmochewicz Poland
  8. Anita Szymczak Poland
  9. Daria Józefczak Poland
  10. Edyta Tamilewska Poland
  11. Liliana Fernandes Portugal
  12. Elizabeth Richardson United Kingdom

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM

  1. Javorská Veronika Czechia
  2. Arleta Krausová Czechia
  3. Elisa Falzoni Italy
  4. Agnese Donati Italy
  5. Manuela De Simone Italy
  6. Chantal Graziani Malta
  7. Ksenia Lebedeva Russia
  8. Cristina Gómez Spain

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM

  1. Majken Frandsen Denmark
  2. Eleni Zavitsanou Greece
  3. Giusy Dezio Italy
  4. Katya Vella Malta
  5. Daria Bobina Russia
  6. Patricia Barbero Spain

WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM

  1. Andrea Remenova Czechia
  2. Anna Giokala Greece
  3. Beáta Harcos Hungary
  4. Eszter Urbán-Zsilák Hungary
  5. Angela Eramo Italy
  6. Daiva Varnelienė Lithuania
  7. Kseniia Bogdanova Russia
  8. Caroline Caine United Kingdom

WOMEN’S PHYSIQUE UP TO 163 CM

  1. Tanja Schröder Germany
  2. Federica Ortu Italy
  3. Clara Sella Italy

4.Oana Marinescu Romania


WOMEN’S PHYSIQUE OVER 163 CM

  1. Lenka Ferenčuková Czechia
  2. Alena Havani Czechia
  3. Julia Föry Switzerland

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM

  1. Corrado Carbe’ Italy
  2. Yousef Almestaki Kuwait
  3. Mustafa Alhaddad Kuwait
  4. Vladimir Jovanovic Serbia

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM

  1. Antonio Ludovico Italy
  2. Antonio De Paolis Italy
  3. Bader Miloudi Malta
  4. Nelson Lopes Portugal
  5. Lepomir Bakic Serbia
  6. David López Spain

 

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM

  1. Alister Borg Malta
  2. Norbert Tymczak Poland
  3. Jacek Ratusznik Poland
  4. Adam Cygan Poland
  5. Wilson Carreiro Portugal
  6. Juan Romero Spain
  7. Wastecley Moraes Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG

  1. Nicola Barlotta Italy
  2. Yousef Almestaki Kuwait
  3. James Cassar Malta
  4. Dylan Van Der Heijden Netherlands
  5. Álvaro Costa Portugal
  6. Marcos Herrera Spain
  7. Manuel Soto Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG

  1. Petros Pavlou Cyprus
  2. Stavros Demetriou Cyprus
  3. Tomáš Koutník Czechia
  4. Vojtěch Trnka Czechia
  5. Hasan Kadhim Iraq
  6. Alex Zuccaro Italy
  7. Lawrence Zammit Malta
  8. Stephen Bonsfield Malta
  9. David Saborido Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 85 KG

  1. Omar Haydar Denmark
  2. Gergely Arnold Hungary
  3. Dawid Geler Ireland
  4. Simone Meiattini Italy
  5. Piotr Borecki Poland

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG

  1. Mostafa Elbayomy Egypt
  2. Mohamed Abdelhamed Egypt
  3. Ott Kiivikas Estonia
  4. Qasem Jabbar Iraq
  5. Andrea Raniolo Italy
  6. Khaled Alfailakawi Kuwait
  7. Mahmoud Sharshar Malta
  8. Norbert Zajac Slovakia
  9. Abel Martin Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 95 KG

  1. Ahmed Abdulhameed Jordan
  2. Tomas Bendoraitis Lithuania
  3. Antoine Zerafa Malta

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG

  1. Gregor Schöberl Austria
  2. Avraam Kyriacou Cyprus
  3. Jiří Vacek Czechia
  4. Kille Kujala Finland
  5. Kadir Ozkan Netherlands
  6. Ole Våga Norway
  7. Roberto Remacho Spain
  8. Niro Dela Rua Sweden

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG

  1. Marios Theodoulou Cyprus
  2. Jiří Surý Czechia
  3. Andrea Presti Italy
  4. Matteo Innocenti Italy
  5. Andrea Muzi Italy
  6. Marco Sapigni Italy
  7. Aqeal Albazaz Kuwait
  8. Deividas Dubinas Lithuania
  9. John Xuereb Malta
  10. Christer Hoftvedt Norway
  11. Xavier Cantalejo Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40 – 49 YEARS – OPEN

  1. Klaus Ladegaard Denmark
  2. Aldo Masolo Italy
  3. Christian Corvaglia Italy
  4. Stephen Bonsfield Malta
  5. Bartosz Guran Poland
  6. Roger Tanner Switzerland

MASTER MEN’S BODYBUILDING OVER 50 YEARS – OPEN

  1. Christos Christoudias Cyprus
  2. Fabio Pizzaferri Italy
  3. Alessandro Filippi Italy
  4. John Xuereb Malta
  5. Antoine Zerafa Malta
  6. Mintxo Lasaosa Spain

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OPEN

  1. Matteo Lucifora Italy
  2. Aljaž Kupnik Slovenia

MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM

  1. Ali Abbas Bahrain
  2. Daniele Paparello Italy
  3. Franco Pagliari Italy
  4. Ali Al-Ishaq Jordan
  5. Abdullah Alrashidi Kuwait
  6. Naiaf Alshammari Kuwait
  7. Ahmad Jadi Kuwait
  8. Abdullah Alsaeed Kuwait
  9. Kenneth Bellizzi Malta
  10. Jose Lucero Norway

MEN’S PHYSIQUE UP TO 174 CM

  1. Patrik Pecka Czechia
  2. Hassan Mahmoud Egypt
  3. Andrea Bertelloni Italy
  4. Antonio Nocerino Italy
  5. Bader Alsabaa Kuwait
  6. Shamlan Alqallaf Kuwait
  7. Abdullah Bunashi Kuwait
  8. Regimantas Sinkevičius Lithuania
  9. Telmo Oliveira Luxembourg
  10. Konrad Fenech Malta
  11. Gianni Grima Malta
  12. Dylan Sonneveld Netherlands
  13. Piotr Zielinski Poland
  14. Ammar Shlash Qatar
  15. Razvan Marcoci Romania

MEN’S PHYSIQUE UP TO 178 CM

  1. Peter Matry Egypt
  2. Lukas Benedik Germany
  3. Mohammed Albaksamy Kuwait
  4. Aivaras Gavrilovas Lithuania
  5. Jurijus Kolomickis Malta
  6. Mattia Pandolfi Malta
  7. Dennis Johansen Norway
  8. Aleksandr Krupnov Russia
  9. Jones Ahmad Sweden

MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM

  1. Alexander Friedl Austria
  2. Christoph Friedl Austria
  3. Miroslav Přibań Czechia
  4. Omar Alhazaa Kuwait
  5. Bader Husain Kuwait

MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM

  1. Armando Mayr Germany
  2. Paolo Dalle Carbonare Italy
  3. Wojciech Jablonski Poland
  4. Pawel Peplonski Poland
  5. Aljaž Kupnik Slovenia
  6. Víctor Gálvez Spain
  7. Thomas Kunz Switzerland
  8. Ahmad Shams UAE
  9. Ibrahim Alhammadi UAE

MASTER MEN’S PHYSIQUE +40 YEARS, OPEN

  1. Róbert Fruzsa Hungary
  2. Alireza Azarbus Iran
  3. Carlo Bellodi Italy
  4. Pietro Dell’era Italy
  5. Emilio Zanini Italy
  6. Telmo Oliveira Luxembourg
  7. Frankie Muscat Malta
  8. Dariusz Skraba Poland
  9. Pawel Peplonski Poland
  10. Gašper Grom Slovenia

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN

  1. Silvio Ludovico Italy
  2. Abdulrazaq Alyaqout Kuwait
  3. Mohammad Alhabbabi Kuwait
  4. Abel Carreño Spain
  5. Joaquim Camps Angel Switzerland

No category declared:

  1. Philippos Iacovides Cyprus, Men’s Physique
  2. Dimitar Tamakkyarov Cyprus, Men’s Physique
  3. Marie Tarkmaian Cyprus, Bodyfitness
  4. Mohamed Abdelhamed Egypt ??
  5. Abdulazeez Rashid Kuwait ??
  6. Ali Al-Zaroo Jordan CBB
  7. Abdullah Khalaf Kuwait, Men’s Physique
  8. Abdulwahab Alowais Kuwait, Men’s Physique
  9. Ahmad Alherz Kuwait, Men’s Physique
  10. Ajmi Alajmi Kuwait, Men’s Physique
  11. Mahmoud Fathalla Kuwait, Men’s Physique
  12. Ali Khalaf Kuwait, ??
  13. Yahya Atsh Kuwait, ??

                                                    Total: 265 athletes/38 countries

DELEGATES:

  1. Costa Costakis Cyprus
  2. Ekaterina Abramova Czechia
  3. Ott Kiivikas Estonia – NF President
  4. Margret Netack Germany
  5. Iordanis Leventelis Greece – NF President
  6. Christos Pistolas Greece
  7. László Berkes Hungary
  8. Faez Abdul Hassan Sawadi Iraq – NF President
  9. Dr. Mutaz Tabbaa Jordan
  10. Christina Vedernikova Latvia – NF President
  11. Rinaldas Česnaitis Lithuania
  12. Ralph Decelis Malta-NF President
  13. Vitor Reis Portugal – NF President
  14. Calin Brehaita Romania
  15. Dijana Djajic Serbia
  16. Gašper Grom Slovenia – NF President
  17. Armando Marquez Spain
  18. Beat Geser Switzerland – NF President
  19. Bruce Richardson United Kingdom
  20. Jay Caine United Kingdom

IFBB INTERNATIONAL JUDGES

  1. Costa Costakis Cyprus
  2. Christos Papettas Cyprus
  3. Ekaterina Abramova Czechia
  4. Vladimir Pajič Czechia
  5. Margret Netack Germany
  6. László Berkes Hungary
  7. Dr. Mutaz Tabbaa Jordan
  8. Christina Vedernikova Latvia
  9. Vladimirs Belovs Latvia
  10. Rinaldas Česnaitis Lithuania
  11. Antoine Micallef Malta
  12. Taliana Trevor Malta
  13. Marlene Reis Portugal
  14. Abdulrahman Buhmadah Qatar
  15. Ibrahim Al-Sulaiti Qatar
  16. Calin Brehaita Romania
  17. Ivan Mangustov Russia
  18. Iveta Statsenko Russia
  19. Anastasiya Goncharova Russia
  20. Armando Marquez Spain

 

COUNTRIES:

  1. Austria
  2. Bahrain
  3. Belarus
  4. Croatia
  5. Cyprus
  6. Czechia
  7. Denmark
  8. Egypt
  9. Estonia
  10. Finland
  11. Germany
  12. Greece
  13. Hungary
  14. Iran
  15. Iraq
  16. Ireland
  17. Italy
  18. Jordan
  19. Kuwait
  20. Latvia
  21. Lithuania
  22. Luxembourg
  23. Malta
  24. Netherlands
  25. Norway
  26. Poland
  27. Portugal
  28. Qatar
  29. Romania
  30. Russia
  31. Serbia
  32. Slovakia
  33. Slovenia
  34. Spain
  35. Sweden
  36. Switzerland
  37. United Arab Emirates
  38. United Kingdom