2014 ARNOLD AMATEUR results

0
14




2014 ARNOLD AMATEUR

(Columbus – Ohio)

Men’s Bodybuilding

 Lightweight

1. LAP CHI LEE (HONG KONG)

2. HIRA LAL (INDIA)

3. TASHIRO MAKOTO (JAPAN)

4. MAURIZIO MONTALTO (ITALY)

5. GORDON SINGH (U.K.)

 

arnold screenWelterweight

1. HAMAD ALSHATTI (KUWAIT)

2. ANTONIO BELLAROBA (SWITZERLAND)

3. MICHAEL MOTANOVA (U.K.)

4. FRANCISCO DE ASSIS “BABY” (BRAZIL)

5. HENRY SALDAÑA BENAVIDES (PERU)

Light Middleweight

1. MIRKO CASELLI (ITALY)

2. ISAAC BALBI (BRAZIL)

3. SUZUKI MASASHI (JAPAN)

4. SALEH ALTURKUMANI (KUWAIT)

5. ANTONIO INÁCIO FERREIRA “BATATA” (BRAZIL)

Middleweight

1. OLEKSANDR BILOUS (UKRAINE)

2. CHARLES MARIO SOARES (BRAZIL)

3. ALEKSANDR ESKIN (RUSSIA)

4. AYAD KADEM MUSA (HORWAY)

5. JOSE CERMENA (VENEZUELA)

Light Heavyweight

1. KYUNG WON KANG (SOUTH KOREA)

2. XI JIANG (HONG KONG)

3. NATHANIEL VEERIS (CURACAO)

4. SAYED HAMEED JUMA EBRAHIM HUSAIN (BAHRAIN)

5. JOSE REYES (MEXICO)

Heavyweight

1. SEUNG CHUL LEE (SOUTH KOREA)

2. DJALMA LAROQUE (BRAZIL)

3. CESAR QUISPE ESTELA (PERU)

4. PAOLO FONTANA (ITALY)

5. JONATHAN STREVE (CANADA)

Super Heavyweight

1. ANDREW HUDSON (SOUTH AFRICA)

2. PAUL POLOCZEK (GERMANY)

3. SERGEY KULAEV (RUSSIA)

4. DANIEL STRULLER (GERMANY)

5. ABDULHADI ALKHAYAT (KUWAIT)

MEN’S BODYBUILDING OVERALL WINNER: KYUNG WON KANG (SOUTH KOREA)

Masters Over 40

1. JOSE CARMENO (VENEZUELA)

2. KARIM BOUMAZZA (FRANCE)

3. VALERI KOPTENKO (UKRAINE)

4. FILIPPO MASUCCI (ITALY)

5. ZAK PALLIKAROS (U.K.)

Masters Over 50

1. EDUARDO ZOEGA (BRAZIL)

2. GERONIMO HERRERA (PERU)

3. EDUARDO MOTTA (BRAZIL)

4. PAUL DUBOIS (CANADA)

5. SCOTT STEIN (USA)

OVERALL MASTERS: EDUARDO ZOEGA (BRAZIL)

Classic Bodybuilding 1,75m

1. RODRIGO COELHO ALVES (BRAZIL)

2. MARCELO RAFAELLI (BRAZIL)

3. DAMIANO TELESCA (ITALY)

4. ENRIQUE MONTALVO (PERU)

5. JOEL SCHEEK (NETHERLANDS)

Classic Bodybuilding Over 1,75m

1. SERGEI GORENKOV (UKRAINE)

2. MASJID GHOLAMGHAMAD

3. KENNETH JENSEN (DENMARK)

4. ALEXEY SHAEV (RUSSIA)

5. MARCEL SCHLEGEL (GERMANY)

CLASSIC BODYBUILDING OVERALL WINNER: SERGEI GORENKOV (UKRAINE)

Bikini class A

1. Romina Basualdo (Argentina)

2. Anya Ells (Canada)

3. Virag Kiss (Hungary)

Bikini class B

1. Shelagh Paton (Canada)

2. Oksana Artemova (Russia)

3. Yana Kashcheeva (Russia)

Bikini class C

1. Kenea Yancey (USA)

2. Sheena Martin (New Zealand)

3. Tiffany Inboden (USA)

Bikini class D

1. Kerri Keller (USA)

2. Aimee Chitty (New Zealand)

3. Marina Diaz

Bikini class E

1. Liana Moroz (Russia)

2. Magnea Gunnarsdottir (Iceland)

3. Cassandra Marshall (USA)

Bikini class F

1. Anna Kiseleva (Russia)

2. Nini Gothler (Denmark)

3. Brittany Brinkman (USA)

BIKINI OVERALL WINNER: KENEA YANCEY (USA)