2014 NPC Emerald Cup results – Physique

Physique

Men – Overall Jonathon Ortega

Men – Class A 1. Kyle King 2. Rudy Watson 3. Keith Watson 4. Paul Gutierrez 5. Jason Gardner 6. Terence Ellison 7. Travis Young 8. Dustyn Kittilstved 9. Reagan Kaalekahi 10. Christopher Dumont 11. Julio Chavez 12. Travis Newton 13. Chance Watt 14. Ryan Swafford 15. Ryan Lilla 16. Christopher Hawthorne 16. Benjamin Mier 16. Alexander Snaer 16. Ben Wilden 16. JJ Cadwell

Men – Class B 1. Jonathon Ortega 2. Chris Denina 3. Donnie Anderson 4. William Kitchen 5. Bruce Hubbard 6. Ryan Harmon 7. Nate Hampel 8. Doug Henry 9. Joshua Benedict 10. Kola Ayeni 11. George Bond 12. Samuel Cruz 13. Jason Spalding 14. Ramsey Van 15. Shawn Brooks 16. Wes Conner 16. Andre Graham 16. Dustin Holland 16. Andrew Lowe 16. Jason Mitchell 16. Miles Snead 16. Timothy Forest 16. Zach Skoglie

Men – Class C 1. Alberto Alberty 2. DeSean Harrell 3. Rutger Bovard 4. John Perry 5. Jesse Taylor 6. Matt Maiwald 7. Thomas DeLauer 8. Christoper Hoffarth 9. Victor Korchemnly 10. Brockton Braden 11. Jacob Piho 12. Tyler Senter 13. Gregory Langlais 14. Ethan Morlan 15. Scott Andreasen 16. Ryan Hawkes 16. Tyler Hillin 16. Graham Maxwell 16. Justin Miller 16. Nicholas Perez 16. Michael Stark 16. Christopher Mount

Men – Class D 1. Kyle Lopez 2. Hunter Axton 3. Christian Neal 4. Yogi Jordalen 5. Antonio Marsh 6. Avery Cummings 7. Nicholas Luhrs 8. Thomas Lochmann 9. Andy Swanson 10. Derek Stump 11. Geoffrey Shaffett 12. Kevin Keller 13. William Dolson 14. Martin Vaisa 15. Terral Hales 16. William Goodpaster 16. John Pokorski 16. Kory Twede 16. Matthew Rouches 16. Tyler Perez 16. Paul Abrams 16. Stephen Kwei

Men – Class E 1. Brian Jones 2. Jeremy Drobinski 3. Jacob Nord 4. Adam Harden 5. Noah Bartholomew 6. Elijah Nelson 7. Joseph Daniels 8. Adrian Serafico 9. Brandon Hieronymus 10. Samuel Zimnek 11. Drew DeVry 12. David Ross Men – Masters Overall Jonathan Ortega

Men – Masters Over 35 1. Jonathon Ortega 2. Jeremy Drobinski 3. Donnie Anderson 4. John Perry 5. Jesse Taylor 6. Adam Hannukaine 7. Erik Liu 8. Brian Kemnitz 9. Michael Starks 10. Lai Tran 11. Drew DeVry 12. Dion Bethea Men –

Masters Over 40 1. Jason Gardner 2. Joey Stakey 3. Travis Young 4. Joey Silva 5. Selves Smith 6. Mark Zirkle 7. James Mitchell 8. Tony Cherry 9. Keith Lane 10. Kenny Clayborn 11. Dylan Slatton 12. Eddie Thomas 13. Dominic Stordahl 14. Jonathan Gallardo

Men – Masters Over 50 1. Joey Silva 2. Kenneth Kollmann 3. Douglas Hughes 4. David Ross

Men – Juniors 1. Michael Lant 2. Alagie Fusso 3. Justin Dellario 4. Alex Honn 5. Lance Norquist 6. Beau Bianchi 7. Logan Becker 8. Jack McNabb 9. Nicholas Podwijk Women – Overall Kellyn Huehn-Petersen

Women – Class A 1. Natasha Grow 2. Rachel Gilmore 3. Cori Lou 4. Suzanne Prescott 5. Shay Massey 6. Jennifer Baker 7. Casey Stone 8. Zeng Allardyce 9. Rebecca Leivdal 10. Diane Singh 11. Heidi Lundgren 12. Mary Weeks 13. Debra Cruse 14. Darce Watt

Women – Class B 1. Angel Saucier 2. Chloe Minsker 3. Oksana Balanyuk 4. Kassie Kemmis 5. Rachael Pecoraro 6. Susan Pavel 7. Krista McNaught-Davis 8. Jasmine Basso 9. Rebecca Vickrey 10. Chanell Jenkins

Women – Class C 1. Kellyn Huehn-Petersen 2. Nikki Johnson 3. Marriya Wright 4. Danielle Guevara 5. Melissa Lovell 6. Sara Tobias Women – Masters Overall Tiffany Strader

Women – Masters Over 35 1. Tiffany Strader 2. Suzanne Prescott 3. Cori Lou 4. Casey Stone 5. Chloe Minsker 6. Tracy Anderson 7. Danielle Guevara 8. Cynthia Santiago 9. Autumn Bentz 10. Darce Watt 11. Lanet Spence 12. Felicia Shaviri

Women – Masters Over 50 1. Vivian Wood 2. Kathy Koffman 3. Christine Moorman 4. Kay Friend 5. Zeng Allardyce 6. Cynthia Santiago