Evolution of Bodybuilding

2018 Arnold Classic Europe: List of competitors

Classic Europe

2018 Arnold Classic Europe: List of competitors.

Hundreds of athletes from all over the world made the trip to Barcelona to compete in the 2018 Arnold Classic Europe.

Registration took place on Thursday, in a process that lasted almost 12 hours. The IFBB made sure the process was run smoothly with no problems.

Not only is the first day meant for registration, but it is a great meeting point for all athletes and delegates.

Below is the list of athletes put together by our friends from Hardmuscles.ru.

WOMEN’S FITNESS UP TO 163 CM
1. Eveliina Tistelgren Finland
2. Asiya Gabidullina Russia
3. Evgenya Mischenko Russia
4. Michaela Pavleova Slovakia
5. Maggie Turner United Kingdom

WOMEN’S FITNESS OVER 163 CM
1. Endla Vaher Estonia
2. Oona Ylitolonen Finland
3. Korina Keszei Hungary
4. Aleksandra Kepa Poland
5. Maja Kwiatkowska Poland
6. Ximene Barbosa Portugal
7. Mariia Malysheva Russia
8. Eva Banikova Slovakia
9. Kristína Juricova Slovakia
10. Karin Suchomelova Slovakia

MEN’S FITNESS OPEN
1. Paulo Felipe Brazil
2. Maciej Orlowski Poland
3. Marcin Konopacki Poland
4. Rene Santos Portugal
5. Nazar Kharkhun Ukraine
6. Serhii Hordieiev Ukraine

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM
1. Cyan Zearo Belgium
2. Arida Muru Estonia
3. Ida Keranen Finland
4. Iida Peltonen Finland
5. Hajnalka Iklodi Hungary
6. Zuzana Kardosova Slovakia
7. Barbora Vosatkova Slovakia

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM
1. Lucie Varmuzova Czechia
2. Aneta Smidlova Czechia
3. Julia Tzisova Estonia
4. Vilma Viitala Finland
5. Marie Garcia France
6. Sina Schlotter Germany
7. Linda Obermayer Germany
8. Lorena Nania Italy
9. Sara Lazaro Spain
10. Rosa Lopez Spain
11. Rocio Araujo Spain
12. Leticia Rojas Spain
13. Anaelle Lopez Tahiti

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 166 CM
1. Kristina Brunauer Austria
2. Klara Fiserova Czechia
3. Jeanne Kassel Germany
4. Neda Silkinytė Lithuania
5. Natalia Damek Poland
6. Olga Zhibareva Russia
7. Elizaveta Polygalova Russia
8. Elena Mosina Russia

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 158 CM
1. Karoline Lacaille Australia
2. Volha Sezianeuskaya Belarus
3. Annabell Hansen Denmark
4. Asha Nabulime Finland
5. Janica Joutulainen Finland
6. Ghizlaine El Mejboud France
7. Lea Berenguer France
8. Ophelie Gava France
9. Karina Altvarkh Germany – 2nd category
10. Elena Konopljova Ireland
11. Samuela Tronci Italy
12. Melania Santoriello Italy
13. Yeva Morozova Kazakhstan
14. Sandra Kazlauskienė Lithuania
15. Ekaterina Salina Russia
16. Rita Matsolek Russia
17. Anna Baikina Russia
18. Zuzana Kardosova Slovakia – 2nd category
19. Barbora Vosatkova Slovakia – 2nd category
20. Beata Granakova Slovakia
21. Oyku Basar Turkey
22. Anastasiia Dobrosol Ukraine
23. Iryna Luchyshyna Ukraine
24. Anna Hanzha Ukraine
25. Bilyana Topolova United Kingdom
26. Chloe Greenwood United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM
1. Arida Muru Estonia – 2nd category
2. Ida Keranen Finland – 2nd category
3. Joy Goment France
4. Deborah Ponte France
5. Aldijana Karaduz-Sejdovic Germany
6. Eva Marcu Hungary
7. Hajnalka Iklodi Hungary
8. Ottavia Mazza Italy
9. Sabrina Santamaria Italy – 2nd category
10. Abigail Hinojosa Mexico
11. Veronika Kliukoit Russia
12. Mariia Shunkova Russia
13. Janet Arias Spain
14. Lina Bejarano Spain
15. Maria-Teresa Longarela Spain
16. Monica Diaz Spain
17. Yana Yenko Ukraine
18. Kate Batten United Kingdom
19. Megan Healey United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 162 CM
1. Janika Aavamagi Estonia
2. Emmi Nenonen Finland
3. Renata Vanhatalo Finland
4. Sandra Dobrunz Germany
5. Claudia Coco Italy
6. Hanna Kulinich Russia
7. Svetlana Pidchenko Russia
8. Milena Nevidomaya Russia
9. Iryna Hebekova Russia
10. Veronika Kliukoit Russia
11. Nina Zavadskaya Russia
12. Radka Szombathova Slovakia – 2nd category
13. Natalia Banaru Spain
14. Nataliia Bersheda Ukraine

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 164 CM
1. Andrea Osvat Austria
2. Camile Marins Brazil
3. Iida Peltonen Finland – 2nd category
4. Julie Concalves France
5. Julietta Sebok Hungary
6. Eva Dapkute Ireland
7. Ulpan Nurbekova Kazakhstan
8. Cátia Silverio Portugal
9. Cher Ma Sin Russia
10. Ekaterina Rykova Russia
11. Iuliia Shestakova Russia
12. Yulia Egorova Russia
13. Mayya Leonenko Russia
14. Sara Lazaro Spain
15. Laura Rodríguez Spain
16. Jessica Rodriguez Spain
17. Natalia Weber Spain
18. Nieves Moreno Spain
19. Paula Escalon Spain
20. Yarilys Sanchez Spain
21. Rosa Lopez Spain – 2nd category
22. Cristina Fraile Spain
23. Rocío Araujo Spain – 2nd category
24. Denize Steinmann Switzerland
25. Kristina Korotka Ukraine
26. Ievgeniia Filonenko Ukraine
27. Iryna Rogova Ukraine
28. Mariana Semchii United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM
1. Hanna Smarchkova Belarus
2. Marvia Laurence Curacao
3. Andrea Molekova Czechia
4. Anna Fedorova Estonia
5. Elena Miljagina Estonia
6. Vilma Viitala Finland – 2nd category
7. Sanna Paasimaa Finland
8. Antonia Hanke Germany
9. Vivien Lengyel Hungary
10. Lucia Di Pancrazio Italy – 2nd category
11. Yekaterina Dmitriyeva Kazakhstan
12. Ewa Gulik Poland
13. Olga Shilina Russia
14. Simona Hostacna Slovakia
15. Miriam Navarro Spain
16. Kateryna Stoianova Ukraine
17. Anzhela Vasylenko Ukraine
18. Mitra Pishyareh United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM
1. Roxann Pinnock Anguilla
2. Shakira Doughlin Barbados
3. Eliska Dombkova Czechia
4. Alyssia Poignet France
5. Julia Götzfried Germany
6. Andrea Horváth Hungary
7. Eveleen Toner Ireland
8. Laura Lorenzini Italy
9. Mariasara Monti Italy
10. Yana Krykpayeva Kazakhstan
11. Natalia Damek Poland – 2nd category
12. Zyta Pis Poland
13. Allison Testu Portugal
14. Olíva Cambalova Slovakia
15. Oksana Brygidyr Ukraine
16. Anna Pearson United Kingdom – 2nd category
17. Greta Supinaite United Kingdom
18. Nichola Davis United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM
1. Kristina Brunauer Austria – 2nd category
2. Victoria Perez Germany
3. Gina Ronai Hungary
4. Priscilla Menez Italy
5. Ramona Ziauberyte Lithuania
6. Natalia Ejsmont Norway
7. Luz Chirinos Peru
8. Olha Hryshchenkova Ukraine
9. Cassie Hunter United Kingdom
10. Marta Mila United Kingdom
11. Rebeka Tunegova United Kingdom – 2nd category
12. Stacey Badger United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM
1. Yelizaveta Malakova Bulgaria
2. Klara Fiserova Czechia – 2nd category
3. Beata Rantaeskola Finland
4. Jonna Nygren-Jantti Finland – 2nd category
5. France Bignon France
6. Houly Fall France
7. Mercedes Müller Hungary
8. Linda Patrovska Italy – 2nd category
9. Neda Silkinytė Lithuania – 2nd category
10. Oliwia Mojsiej Poland
11. Alicja Pyszka-Bazan Poland
12. Ioana Crisan Romania
13. Olga Zhibareva Russia – 2nd category
14. Oxana Oleynik Russia – 2nd category
15. Yulia Bukhtina Russia
16. Kseniia Sheveleva Russia
17. Jagienka Kaminska-Theodorescu Spain
18. Maryna Oborska Ukraine
19. Anna Us Ukraine
20. Becky West United Kingdom
21. Dominika Korzen United Kingdom

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS >35 YEARS, UP TO 163 CM
1. Tangjing Bo China
2. Marjorie Picard France
3. Patricia Mifsud France
4. Ivana Mikova Italy
5. Patrizia Fasoli Italy
6. Samanta Santoni Italy
7. Patricia Hernandez Italy
8. Sabrina Santamaria Italy
9. Irina Zheleyko Russia
10. Ekaterina Belikova Russia
11. Radka Szombathova Slovakia
12. Maria Navarro Spain
13. Maria Dos Santos Spain
14. Carly Howlett United Kingdom

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS >35 YEARS, OVER 163 CM
1. Dzina Stralkova Belarus
2. Iryna Tsishurova Belarus
3. Julia Smoli Estonia
4. Andrea Horváth Hungary
5. Lucia Di Pancrazio Italy
6. Linda Patrovska Italy
7. Olga Pyatetskaya Russia
8. Anna Prokhorova Russia
9. Oxana Oleynik Russia
10. Ievgeniia Samoilova Ukraine
11. Anna Pearson United Kingdom
12. Becky Goodall United Kingdom

JUNIOR WOMEN’S BODYFITNESS OPEN
1. Tina Schwarz Austria
2. Anna Bogacheva Russia
3. Jozeffa Alajahji Sweden
4. Sara Rodriguez Spain

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 158 CM
1. Simone Machado Brazil – 2nd category
2. Camila Honorio Brazil
3. Esta Pilt Estonia
4. Szilvia Polgar Hungary
5. Lill Nicolaisen Norway – 2nd category
6. Karina Shcherbak Russia
7. Aigul Anisimova Russia – withdrawn Sept. 24th
8. Aleksandra Khomenkova Russia
9. Evgeniia Fomicheva Russia
10. Ekaterina Obrazumova Russia – withdrawn Sept. 24th

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM
1. Fimka Hampson Australia – 2nd category
2. Betul Tulumcu Denmark
3. Anna-Sofia Pekkarinen Finland
4. Michèle Juan France
5. Roberta Boscaratto Italy – 2nd category
6. Claudia Batea Italy
7. Katarzyna Jankowiak Poland
8. Ksenia Kiseleva Russia – 2nd category
9. Halina Halavei Russia
10. Evgeniia Ivlieva Russia
11. Elena Masarykova Slovakia
12. Raquel El Haddad Spain
13. Sonia Venturi Spain
14. Yana Shyrokykh Ukraine – 2nd category
15. Yulia Gombosh Ukraine

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM
1. Tereza Linhartova Czechia
2. Nathalie-Michelle Jensen Denmark
3. Jennifer Rohde Germany
4. Yvonne Albrecht Germany
5. Isabella Angotti Italy – 2nd category
6. Lucrezia Chiapparino Italy
7. Giusy Abbate Italy
8. Yekaterina Pavlovskaya Kazakhstan
9. Vita Lenkauskaite Lithuania
10. Elizabeth Gonzalez Mexico
11. Iuliia Kazakovtceva Russia
12. Natalia Skulkina Russia
13. Elvira Kokoeva Russia
14. Mihaela Caiuteanu Spain
15. Anna Ferrer Spain
16. Tatyana Tymoshenko Switzerland – 2nd category
17. Alina Yaman Ukraine
18. Olga Upelniece United Kingdom – 2nd category
19. Kristie Sanderson United Kingdom

WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM
1. Aksana Yukhno Belarus
2. Stephanie Hebert Belgium
3. Anastasia Jevdokimova Estonia
4. Marianne Kankaisto Finland
5. Alexandra Hipwell Germany
6. Doina Duran Italy
7. Valentina Kalinichenko Russia
8. Olga Titovskaia Russia
9. Alesia Sidorenko Russia
10. Georgiana Aonofriesei Spain
11. Sonia Trapero Spain
12. Sara Declara Spain
13. Jozeffa Alajahji Sweden – 2nd category
14. Veronika Rynesova Switzerland
15. Tetiana Bakhanova Ukraine
16. Emi Wokoma United Kingdom

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 35-44 YEARS, OPEN
1. Simone Machado Brazil
2. Susan Gamsgaard Denmark
3. Ingrid Ruus Estonia
4. Anu Ruutu Estonia
5. Melanie Roth Germany
6. Laura Valletta Italy
7. Roberta Boscaratto Italy
8. Isabella Angotti Italy
9. Lill Nicolaisen Norway
10. Natalia Filippova Russia
11. Irina Goloshchapova Russia
12. Ksenia Kiseleva Russia
13. Tatiana Bocharova Russia
14. Lina-Maria Herrera Spain
15. Maria Perez Spain
16. Tatyana Tymoshenko Switzerland
17. Yana Shyrokykh Ukraine
18. Tetiana Bakhanova Ukraine
19. Olga Upelniece United Kingdom
20. Ruth Pierronnet United Kingdom

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 45 YEARS & OVER, OPEN
1. Siomara Guerrero Aruba
2. Fimka Hampson Australia
3. Esta Pilt Estonia
4. Janet Zammit Malta
5. Brigitte Robini Monaco
6. Natalia Zhavora Russia
7. Maria Guillen Spain

WOMEN’S PHYSIQUE UP TO 163 CM
1. Stephania Körper Germany
2. Elena Lazareva Russia
3. Olesia Kachur Russia
4. Samanta Brans Spain
5. Beatriz Gomez Spain – 2nd category
6. Yesenia Garcia Spain – 2nd category
7. Gema-Maria Vera Spain
8. Tatiana Bulut Turkey

WOMEN’S PHYSIQUE OVER 163 CM
1. Maria Kuure Finland – 2nd category
2. Beata Harcos Hungary – 2nd category
3. Jessica Laghetto Italy – 2nd category
4. Esther Carmona Spain
5. Maria Prieto Spain
6. Julia Cabarcos Spain
7. Vanesa Lloria Spain
8. Petra Osterwald Switzerland – 2nd category
9. Viktoriia Pohribniak Ukraine
10. Oleksandra Dubinina Ukraine

MASTER WOMEN’S PHYSIQUE >35 YEARS, OPEN
1. Maria Kuure Finland
2. Beáta Harcos Hungary
3. Jessica Laghetto Italy
4. Montserrat Pons Spain
5. Beatriz Gomez Spain
6. Yesenia Garcia Spain
7. Petra Osterwald Switzerland

WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 158 CM
1. Tangjing Bo China – 2nd category
2. Graziella Gerada Malta

WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 163 CM
1. Izabella Jivan Austria
2. Aikaterini Polymerou Czechia
3. Lina De Marre Italy
4. Pamela Bonaccorso Italy
5. Antonella Licciardi Italy
6. Nikoletta Sularz Poland
7. Aneta Ratajczak Poland
8. Martyna Szczek Poland
9. Elena Kapitonova Russia
10. Mariia Kozorez Russia
11. Evgeniia Sokolova Russia
12. Sara García Spain
13. Lidia Munoz Spain
14. Maria Gongora Spain
15. Marta Almendros Spain
16. Barbara Flores Spain

WOMEN’S WELLNESS FITNESS OVER 163 CM
1. Milena Ivanova Bulgaria
2. Nikola Keprtova Czechia
3. Pavlína Stouracova Czechia
4. Onnela Raudsepp Estonia
5. Victoria Zschau Germany
6. Dervla Kilmartin Ireland
7. Micaela Di Gennaro Italy
8. Francesca De Robertis Italy
9. Valeria Consolandi Italy
10. Lexy Oliver Italy
11. Laura Olguin Mexico
12. Anastasia Bolshakova Russia
13. Mariia Skoptsova Russia
14. Nikol Klimova Slovakia
15. Olga Kulinych Ukraine
16. Viktoriia Shcherbakova Ukraine
17. Kali Nakvinda USA
18. Yasmin Anders USA

MEN’S CLASSIC PHYSIQUE UP TO 171 CM
1. Farid Larbaoui France
2. Ife Adekolu Luxembourg
3. Andrzej Hurysz Poland
4. Patrik Dzurilla Slovakia

MEN’S CLASSIC PHYSIQUE UP TO 175 CM
1. Fabien Alvarez France
2. Evgenii Gavrikov Russia
3. Bjorn Leidl Spain
4. Erick Alvarez Spain
5. Esteban Jeanvier Span
6. Nayden Enev Spain

MEN’S CLASSIC PHYSIQUE UP TO 180 CM
1. Ondrej Sestak Czechia
2. Agustin Frias Dominican Rep.
3. Rami Akil Syria

MEN’S CLASSIC PHYSIQUE OVER 180 CM
1. Andrei Mansh Belarus
2. Bruno Vignon France
3. Sebastien Pottier France
4. Massimo Rocco Italy
5. Michail Žovnir Lithuania

JUNIOR MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OPEN
1. Szabolcs David Hungary
2. Oskar Kras Poland
3. Damian Soria Spain

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 168 CM
1. Bassem Sawaya Lebanon
2. Juan Izquierdo Peru

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 171 CM
1. Alejandro Zitta Argentina
2. Giuseppe Mangano Italy
3. Walter Pietravalle Italy
4. Abdullah M. Abdullah Kuwait
5. Tomasz Marzec Poland

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
1. Levon Hovhannisyan Armenia
2. Ruslan Dronchanka Belarus
3. Jurgen Silvano Belgium
4. Bruno Soares Brazil
5. Mickael Trotin France
6. Thomas Cafaliello France
7. Rino Testai Italy
8. Goce Mojsoski Macedonia FYRO
9. Manuel Arriaga Mexico
10. Mauro Enriquez Mexico
11. Karol Kasprzyk Poland
12. Ruslan Pankratov Russia
13. Miroslav Skadra Slovakia
14. Pedro Gallardo Spain – 2nd category
15. Enrique Marquez Spain
16. Gregorio Santos Spain
17. Jaime Vergara Spain
18. Jesus Molina Spain
19. Omar Vitali Spain
20. German Villarroya Spain – 2nd category
21. Bugra Keskin Turkey
22. Algan Basaran Turkey
23. Hamed Mehdipour United Kingdom
24. Kieran Westlake United Kingdom

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM
1. Alexandr Haluska Czechia
2. Johan Plancy France
3. Dr. Michael Aprin Germany
4. Loghman Khaledi-Almaneh Germany
5. Bruno Borges Ireland
6. Danilo Nizza Italy
7. Ferruccio Checchi Italy
8. Alino Scisci Italy
9. Enrico Gilio Italy – 2nd category
10. Aibek Akhmetkaliyev Kazakhstan
11. Georges Ghanem Lebanon
12. Jhonny Maxis Peru
13. Ariel Bak Poland
14. Szymon Karelus Poland
15. Gerard Balleste Spain
16. Daniel Redondo Spain
17. Cristian Arrabal Spain
18. Yevhenii Zhukovskyi Ukraine
19. Michal Uliwiak United Kingdom
20. Austin Williams United Kingdom

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM
1. Mario Impens Belgium
2. Massimo Rocco Italy
3. Abed Al Karim Lebanon
4. Ibrahim Vranovci Macedonia FYRO
5. Mariusz Zaba Poland
6. Damian Kosiec Poland
7. Milan Blanusa Russia
8. Francisco Galvan Spain
9. Jonathan Moreno Spain
10. Julio Alvarez Spain
11. Victor Espinosa Spain

MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OPEN
1. Cedric Moutarde France
2. Jimmy Marcillo France
3. Enrico Gilio Italy
4. German Villarroya Spain

JUNIOR MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
1. Evgenii Gavrikov Russia
2. Pedro Gallardo Spain
3. Joseph Kane Spain

JUNIOR MEN’S BODYBUILDING OVER 75 KG
1. Simon Pesek Czechia
2. David Mesjar Czechia
3. Vojtech Baloun Czechia
4. Ondrej Sestak Czechia
5. Rody Mushiete Finland
6. Patryk Koscielniak Poland
7. Artem Pakhniuk Russia

MEN’S BODYBUILDING UP TO 70 KG
1. John O’Donnell Ireland
2. Marco Alleva Italy
3. Mohamed Bioglifane Morocco
4. Aleksandr Stepanov Russia
5. Manuel Soto Spain
6. Omar Wael Syria
7. Josiah Cave United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
1. Karel Tesar Czechia
2. Mickael De Sousa France
3. Cedric Bochaton France
4. Fatih Terzioglu Germany
5. Hakim Elgaouzi Morocco
6. Osvaldo Lopes Portugal
7. Jonay Mesa Spain
8. Charles Olutola United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
1. Yovko Tihov Bulgaria
2. Julien Marotta France
3. Alex Zuccaro Italy – 2nd category
4. Kurt Frendo Malta
5. Jesus-Abel Ozores Spain – 2nd category
6. Alberto Velez Spain
7. Francisco Oses Spain
8. Oliver Redondo Spain
9. David Henderson United Kingdom
10. Nathan Barnes United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 85 KG
1. Petar Borisov Bulgaria
2. Ott Kiivikas Estonia – 2nd category
3. Romain Dauphin France
4. Luca Merola Italy – 2nd category
5. Issa Harajli Lebanon
6. Anas Hjyej Morocco
7. Jacek Kedra Poland
8. Paulo Terezan Portugal
9. Kevin Orellana Spain
10. Enrique Mejia Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG
1. Manuel Chalupka Austria
2. Thomas Pirker Austria
3. Mariyan Frengiev Bulgaria
4. Lukas Brunclik Czechia
5. Petr Fric Czechia
6. Lorenzo Fabbian Italy
7. Alfredo Agozzino Italy
8. Morad Zahir Morocco
9. Rafal Filipczuk Poland
10. Sebastian Szmyt Poland — 2nd category
11. Denis Kniazev Russia
12. Rafael Beltran Spain
13. Edward Lopez Spain
14. Zouhair Wanous Syria
15. Ryan Kershaw United KIngdom

MEN’S BODYBUILDING UP TO 95 KG
1. Gregor Schöberl Austria
2. David Mesjar Czechia
3. Cedric Baroudi France
4. Ralph Decelis Malta – 2nd category
5. Mateusz Zagorowski Poland
6. Lukasz Sosinski Poland
7. Haitham Jakkine Syria

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG
1. Harald Schober Austria
2. Timo Wissmann Germany
3. Majid Abbasi Iran
4. Maniochehr Rzouni Iran
5. Rami Mikhael Lebanon
6. Abdelaziz Jellali Morocco
7. Sanath Mudiynaelage Qatar
8. Anton Galushko Russia
9. Andrey Shipylyuk Russia
10. Afrem Afrem Syria
11. Mohamad Baira Syria
12. Mehmet Baydilli Turkey
13. Anton Ferents Ukraine
14. Yevhenii Spesivov Ukraine
15. Theo Ojideh United Kingdom

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG
1. Simon Pesek Czechia – 2nd category
2. Marek Szostak Germany
3. Riccardo Zagaglia Italy
4. Innokentiy Konstantinov Kazakhstan
5. Jorge Guerrero Mexico
6. Abdelaziz Jellali Morocco
7. Anatolii Senkin Russia
8. Maksim Trzin Serbia
9. Roland Brosman Slovakia
10. Asem Attar Syria
11. Mohammad Al Nakawa Syria

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, 70 KG
1. Ismail Kabakci Turkey

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, 80 KG
1. Alex Zuccaro Italy
2. Ziad Mkari Lebanon
3. Serghei Macalici Moldova

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, 90 KG
1. Ott Kiivikas Estonia
2. Ihar Sidarchuk Ireland
3. Luca Merola Italy
4. Davide Galleani Italy
5. Roberto Frassica Italy
6. Mahmoud Choukeir Lebanon
7. Sebastian Szmyt Poland

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-44 YEARS, OVER 90 KG
1. Vahram Hakobyan Armenia
2. Ahmed Sid Ahmed France
3. Johny Yrius France
4. Stephan Canetti France
5. Peter Baers Germany
6. Cristian Corvaglia Italy
7. Innokentiy Konstantinov Kazakhstan
8. Ralph Decelis Malta
9. Rafal Tasiemski Poland
10. Francisco Corral Spain
11. Kwadwo Sarpong Switzerland
12. Pascal Rueff Switzerland

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, 70 KG
1. Sebastien Simon France

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, 80 KG
1. Fred Mompo France
2. Jerome Gourdeau France
3. Pasquale Vetrella Italy
4. Ivan Castillo Spain
5. Jaime Aguilera Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, 90 KG
1. Mario Schmidt Germany
2. Massimo Saccone Italy
3. Rafael De Pedro Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45-49 YEARS, OVER 90 KG
1. Gamal El Maadawi Egypt
2. Enrico Frisinghelli Italy
3. Boris Blanusa Serbia

MASTER MEN’S BODYBUILDING 50-54 YEARS, 80 KG
1. Silvio Gennari Italy
2. Fabio Pizzaferri Italy

MASTER MEN’S BODYBUILDING 50-54 YEARS, OVER 80 KG
1. John Schelde Denmark
2. Franck Iuliani France
3. Stefan Hammerschmiedt Germany
4. Anastasios Koligionis Greece
5. Francesco Casolari Italy
6. Sandro Matano Italy
7. Aureliano Ammassari Italy
8. Stefano Capitanio Italy
9. Krzysztof Kazmierczak Poland
10. Mikhail Iusev Russia
11. Pedro Villa Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 55 YEARS & OVER, 75 KG
1. Massimo Michelini Italy
2. Angelo Giorno Italy
3. Mintxo Lasaosa Spain
4. Fernando Escribano Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 55 YEARS & OVER, OVER 75 KG
1. Philippe Nebout France
2. Mario Pace Malta
3. Raymond Cassar Malta
4. Nick Swann United Kingdom

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE UP TO 174 CM
1. Vojtech Dvorak Czechia
2. Aram Dag Finland
3. Alessio Bertolino Italy
4. Sergi Padilla Spain
5. Alvaro Cobos Spain
6. Lluis Guasch Spain

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE UP TO 178 CM
1. Adrien Joulia France
2. Edouard Bouvé France
3. Mirko Robibaro Italy
4. Luca Ricchi Italy
5. Pablo Benavides Spain
6. Cristian De Horna Spain
7. Carlos Arana Spain

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OVER 178 CM
1. Jan Batek Czechia
2. Valentin Beckl Hungary
3. Daniel Kovacs Hungary
4. Przemyslaw Farbotko Poland
5. Lukasz Majkut Poland
6. Mikolaj Tomalski Poland
7. Adrian Krzewinski Poland
8. Denis Sorokin Russia

MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM
1. Mathieu Querci Belgium
2. Lucas Toyama Brazil
3. Vojtech Dvorak Czechia
4. Zaid Anaie Denmark
5. Daniel Di Mise Italy
6. Salvo Ingui Italy
7. Dani Badr Lebanon
8. Saif Braik Malta
9. Missael Arriaga Maxico
10. Vasile Haiduc Moldova
11. José Ferreira Portugal
12. Andrei Giulnazarian Russia
13. Andrei Skokov Russia
14. Andy Herrera Spain
15. Antonio Abellon Spain
16. Antonio Barranco Spain
17. Avelino Diaz Spain
18. Damia Alos Spain
19. Alberto Gomez Spain
20. Alberto Canovas Spain
21. Alejandro Cerrejon Spain
22. Jonathan Alvarez Spain
23. Jose-Carlos Viedma Spain
24. Jorge Alvarez Spain – 2nd category
25. Anton Papezhuk Ukraine

MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM
1. Mahesh Kaliemuthu Australia
2. Jordan Szentpetery Australia
3. Kelvin Castillo Dominican Rep.
4. David Ouamba Finland
5. Spiridon Fokas Greece
6. Giuseppe Riserbato Italy
7. Renatas Suleimanovas Lithuania
8. Tanguy Leclerc Monaco
9. Said Douimi Morocco
10. Rafael Bouca Portugal
11. Jorge Antuna Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM
1. Daniel Baumann Denmark
2. Alexander Espaillat Finland
3. Dennis Rossmannek Germany
4. Chang-Hun Chung Germany
5. Michael Keuchler Germany
6. Gavin King Ireland
7. Marcello de Oliveira Ireland
8. Mohammed Elamin Ireland
9. Gerardo Cosimato Italy
10. Abdelhamid Errahi Morocco
11. Remigiusz Pezda Poland
12. Michal Bogucki Poland
13. Christian Castrillo Spain
14. Happy Edodo Ogieva Spain
15. Ruben Lopez Spain
16. Ruben Prieto Spain
17. Sidy Pouye Spain
18. Enrique Gutierrez Spain
19. Jones Ahmad Sweden
20. Artem Tkach Ukraine
21. Jake Butterfield United Kingdom
22. Kaleb Hellums USA

MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM
1. Rasmus Sparholt Denmark
2. Yacine Habib France
3. Markus Reiter Germany
4. Robert Biasca Germany
5. Andrea Ferranti Italy
6. Vytautas Kindurys Lithuania
7. Piotr Zielinski Poland
8. Artak Arutiunian Russia
9. Andrei Lisenkov Russia
10. Timur Pankov Russia
11. Angel Garcia Spain
12. Gian-Luca Liesch Switzerland
13. Caglar Gönder Switzerland
14. Abdulrahman Aloumi United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM
1. Mahdavi Parham Belgium
2. Nikolay Cholakov Bulgaria
3. Yordan Dimitrov Bulgaria
4. Michal Komosny Czechia
5. Jan Batek Czechia – 2nd category
6. Momar Bah Finland
7. Cyril Besson France
8. Mesut Kaya Germany
9. Luca Brunelli Italy
10. Zamir Sultanbekov Kazakhstan
11. Edvinas Tuinyla Lithuania – 2nd category
12. Lukasz Majkut Poland – 2nd category
13. Adrian Krzewinski Poland – 2nd category
14. Gleb Shchekotov Russia
15. Carlos Soldado Spain
16. Diego Galera Spain
17. Ismael Santos Perez Spain
18. Oleg Danysh Ukraine
19. Dave Waters United Kingdom
20. Andrew Jackson United Kingdom
21. Ben Smith United Kingdom
22. Dave Waters United Kingdom – 2nd category
23. Lewis Hutcheson United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE UP TO 185 CM
1. Zaddi Hudson Costa Rica
2. Clement Pouyatos France
3. Michael Maiu Xuan Ireland
4. Fabricio Trovao Ireland
5. Valerio Iacovella Italy
6. Gianmarco Vanni Italy
7. Maksim Bogachev Kyrgyzstan
8. Lukasz Jenczak Poland
9. Niculae Barbu Romania
10. Ballas Mustapha United Kingdom
11. Michal Konta United Kingdom

MEN’S PHYSIQUE OVER 185 CM
1. Jean Deslume France
2. Valentin Beckl Hungary – 2nd category
3. Daniel Kovacs Hungary – 2nd category
4. Dominik Antos Slovakia
5. Tomas Líska Slovakia
6. Artem Khlopenko Ukraine

MASTER MEN’S PHYSIQUE 40-44 YEARS, OPEN
1. Miguel Bousquet France
2. Philippe Kusiak France
3. Oliver Fester Germany
4. Mahdad Akbari Germany
5. Alessandro Rizzo Italy
6. Gianluigi Bonifazi Italy
7. Maurizio Pellizzeri Italy
8. Stefano Angelucci Italy
9. Dariusz Skraba Poland
10. Dmitry Horoshulin Russia
11. Jorge Alvarez Spain
12. Dave Waters United Kingdom
13. Davide Nuzzo United Kingdom

MASTER MEN’S PHYSIQUE 45 YEARS AND OVER, OPEN
1. Yannick Vein France
2. Antonio Damiano Italy
3. Claudio Intini Italy
4. Mario Paez Paraguay
5. Raul Lopez Spain
6. Pedro Vinagre Spain
7. Ihor Nasalyk Ukraine
8. Richard Muir United Kingdom
9. Ricky Beckford United Kingdom
10. Robert Thurston United Kingdom
11. Walter Rajah United Kingdom

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE UP TO 175 CM
1. Kisala Pamuke Germany
2. Mauro Guidone Italy
3. Leonardo Cabello Peru
4. Dario Fernandez Spain
5. Ernesto Jimenez Spain
6. Redir Nerway Sweden – withdrawn Sept. 23rd
7. Serhii Danilet Ukraine
8. Mahmoud Elmawardy United Kingdom

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OVER 175 CM
1. Jürgen Brunner Austria
2. Mukhamed-Ali Kadiyev Kazakhstan
3. Przemyslaw Farbotko Poland – 2nd category
4. Pavel Snimschikov Russia
5. Dmitrii Nazarov Russia
6. Valentin Portyan Russia
7. Ivan LLopart Spain
8. Nicolae-Florin Lupsor Spain
9. Heiderber Rodriguez Spain
10. Marco Hirsiger Switzerland

NO CATEGORY DECLARED
1. Alaa Kanone United Kingdom (Classic Bodybuilding)
2. Keith Turner United Kingdom (Classic Bodybuilding)
3. Louis Moylan United Kingdom (Classic Bodybuilding)
4. Waldemar Biernacki United Kingdom (Classic Physique)
5. Zoe Green United Kingdom (Junior Bikini Fitness)
6. Alex Woods United Kingdom (Junior Men’s Physique)
7. Toby Owen United Kingdom (Junior Men’s Physique)
8. Giuliano Mateas United Kingdom (Junior Men’s Physique)
9. Luis Hurley United Kingdom (Junior Men’s Physique)
10. Alison Patten United Kingdom (Master Bikini Fitness)
11. Anna Stapley United Kingdom (Master Bikini Fitness)
12. Anne Bulmer United Kingdom (Master Bikini Fitness)
13. Hajnalka Lipcsei United Kingdom (Master Bikini Fitness)
14. Katerina Jakubcova United Kingdom (Master Bikini Fitness)
15. Maria Franco United Kingdom (Master Bikini Fitness)
16. Alexander Brimelow United Kingdom (Master Men’s Physique)
17. Jay Howlett United Kingdom (Master Men’s Physique)
18. Syed Rahat United Kingdom (Master Men’s Physique)
19. Martin Dawes United Kingdom (Muscular Men’s Physique)
20. Alaura Galeru United Kingdom (Wellness Fitness)
21. Amy Payne United Kingdom (Wellness Fitness)
22. Jade Packer United Kingdom (Wellness Fitness)
23. Jodie Frazer United Kingdom (Wellness Fitness)
24. Leticia Vecchi United Kingdom (Wellness Fitness)
25. Mel Maguire United Kingdom (Wellness Fitness)
26. Claire Johnson United Kingdom (Women’s Physique)