Evolution of Bodybuilding

RESULTS: 2018 NABBA Mr & Miss Universe

nabba universe

RESULTS: 2018 NABBA Mr & Miss Universe.

The NABBA Universe, One the the biggest and historical contests took place last weekend (10 November, 2018) in Birmingham, UK.

This year the NABBA celebrated its 70th anniversary. Through these years, some of the greatest bodybuilders to have ever stepped on the bodybuilding stage competed at this event.

Athletes such as Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Frank Zane are just a few of the legends that competed with NABBA. In 1948 John Grimeck won the very first Mr Universe title.

Evolutionofbodybuilding.net bring you the results thanks to our friend Si Sweeney. And as well we would like to thank Tommy Staunton for the updates during the contest.

 

NABBA Universe 2018 – Results 

Men Pro Division:
1. Lee Seung Chul (KOR)
2. Josh Maley (GB)
3. Charles Mario (BRA)
4. Loughlin Gannon (IRL)
5. Dean White (GB)
6. Elvis Brown (GB)

Figure Pro Division:
1. Jekaterina Übelacker (AUT)
2. Lindsay Angel (GB)
3. Patricia Mata (MEX)

Men Amateurs Overall Winner:
Loughlin Gannon (IRL)

Masters Over 50:
1. Paul Sutton (GB)
2. Steve Johnson (GB)
3. Andy James (GB)
4. Brendan Surgenor (NIR)
5. Paul Mason (GB)
6. Garth Betteley (GB)

Masters Over 40:
1. Mark Anderson (NZL)
2. Kyle Vauls (NIR)
3. Michal Pucek (SVK)
4. Todd Payette (CAN)
5. Chris Unitt (GB)
6. Stephen Knight (GB)

Juniors:
1. Samuel Hewitt (GB)
2. Karim Ragheb (AUT)
3. Bradley Douglas (GB)
4. Lukas Gotthelf (GER)
5. Luke Crowther (GB)

Miss Toned Figure:
1. Natalia Jaremko (WAL)
2. Gabriela Cardoso Dezan (BRA)
3. Natasha Moorey (GB)
4. Kelsey Yung (GB)
5. Stephanie Clappison (GB)
6. Phoebe Goodwin (GB)

Miss Athletic Figure:
1. Christine Scerri (MAL)
2. Molly Isaacs (GB)
3. Manuela Matteucci (ITA)
4. Amy Newall (GB)
5. Hanna Skytta (FIN)
6. Anna Carla Ceron (IRL)

Miss Trained Figure:
1. Jekaterina Übelacker (AUT)
2. Patricia Mata (MEX)
3. Opre Alida (HUN)
4. Catherine Hosker-Brothers (GB)
5. Sarka Hola (CZE)
6. Linda Cassidy (NIR)

Men 4:
1. Pep Merino (SPA)
2. James Watts (GB)
3. Simone Meiattini (ITA)
4. Michal Benda (CZE)
5. Bernardo Cardena (BOL)
6. Chris O’Neil (GB)

Men 3:
1. Chris Jones (GB)
2. Manuel Bauer (GER)
3. Aleksei Shaikin (RUS)
4. Mark Taylor (SCO)
5. Christian Williams (WAL)
6. Rene Borovka (AUT)

Men 2:
1. Max O´Connor (GB)
2. Jack Brooker (GB)
3. Juris Skribans (GB)
4. Marcelo Veronez (BRA)
5. Jonathon McKenna (GB)
6. Domingo Uria (SPA)

Men 1:
1. Loughlin Gannon (IRL)
2. Klaus Drescher (AUT)
3. Dan Clarke (GB)
4. Matthew Reynolds (GB)
5. Paulius Jasiukaitis (LIT)
6. Ian Douglas (GB)

Bikini Juniors:
1. Viktoria Jefanovova (SVK)
2. Emma Dorian-Kemp (GB)

Bikini:
1. Mitra Pishyareh (GB)
2. Jenessa Phillips (GB)
3. Kathryn Walsh (IRL)
4. Rita Weiserova (SVK)
5. Janka Renes (HUN)
6. Lucianny van Assche (FRA)

Bikini Over 35:
1. Kathleen Streiber (GER)
2. Patricia Lloyd (GB)
3. Denise O´Donovan (IRL)
4. Paulina Proano (GB)
5. Gabi Halmova (SVK)
6. Monika Mikolaczki (GB)

Classic:
1. Christophe Heritier (FRA)
2. Yanik Marquis (WAL)
3. Philipp Elischer (GER)
4. Fabrice Moreau (FRA)
5. Samuel Adonay (FRA)
6. Markus Kraml (AUT)

Sports Shorts:
1. Gregory Chipponi (FRA)
2. Reece Cooper (GB)
3. Chris Baumann (GER)
4. Massimiliano Bettocchi (ITA)
5. Christian Hilgarth (AUT)
6. Nikos Lampidis (GRE)

Sports Shorts Over 40:
1. Paul Ignacio  (GB)
2. Wesley Morgan (GB)
3. Josef Strohmeier (AUT)
4. Paul Byrne (IRL)
5. Rick Lean (GB)
6. Andy Carfield (GB)L